Home Ajankohtaista Kun tulet mukaan, vaikutat!

Julkaistu

22.01.2026

Kategoria

Blogit

Kun tulet mukaan, vaikutat!

Yhdistyksen toiminta voi onneksemme jatkua melko tavanomaisena vuonna 2026. Päärahoittajamme Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA:n esitys joulukuussa kertoo, että kaikki avustuksemme jatkuisivat tänä vuonna samalla tasolla kuin 2025. Sosiaali- ja terveysministeriö vahvistaa STEAn avustusesityksen tammi-helmikuun vaihteessa. Näillä näkymin siis pystymme järjestämään kaiken vertaistoiminnan, palvelumme sekä vaikuttamistyömme suunnitelmien mukaisesti ilman lamaannuttavia leikkauksia.

Vuosina 2026–2027 Sateenkaariperheiden teema on ’Aika aktivoitua’. Vaikka nyt näytämme välttävän isommat rahoitusleikkaukset, järjestöjen avustuksia leikataan vielä ainakin ensi vuoden vaihteessa. Rahoituksen epävarmuus siis jatkuu. Myös asenteiden koventuminen uhkaa toimintaamme ja sateenkaariperheiden oikeuksia ja hyvinvointia. Aika aktivoitua -teema kutsuu monin eri tavoin mukaan yhdistyksen työhön sateenkaariperheiden, lasten ja perheestä haaveilevien paremman tulevaisuuden puolesta:

Juuri nyt sinulla on vielä yksi erinomainen keino vaikuttaa. Vastaa joka toinen vuosi tehtävään Suureen sateenkaariperhekyselyyn. Kyselyyn on vastannut tämän blogin julkaisuhetkellä jo yli 500 sateenkaariperheessä elävää ja lapsiperheellistymistä harkitsevaa. Aineisto onkin kaikkien aikojen suurin sateenkaariperheaineisto Suomessa. Jätä siis oma jälkesi historiaan ja käytä ääntäsi osallistumalla kyselyyn 31.1. mennessä.

Sateenkaariperheet ry:n toiminnanjohtaja Juha Jämsä

Juha Jämsä

Toiminnanjohtaja

044 997 1956

juha.jamsa@sateenkaariperheet.fi

Johtaminen, vaikuttamistyö, järjestödemokratia, taloussuunnittelu

Lue myös nämä

Vastaa Sateenkaariperhekyselyyn ja osallistu arvontaan!

Lue lisää

Uutiset

07.01.2026

Iloisia uutisia – työmme saa jatkua!

Lue lisää

Uutiset

10.12.2025

Voitto! EU-tuomioistuimen historiallinen päätös vahvistaa sateenkaariperheiden oikeuksia

Lue lisää

Uutiset

27.11.2025