Yhteys

Osoite:
Sateenkaariperheet ry
Hämeentie 29, 7. krs
00500 Helsinki

info(at)sateenkaariperheet.fi
Yleisestä info-osoitteesta voit kysellä meiltä mm. tapaamisista, koulutuksesta, tilata materiaalia tai kysyä neuvoa tai apua ongelmatilanteissa.

jasenet(at)sateenkaariperheet.fi
Jos sinulla on mitä tahansa jäsenyyteen liittyviä kysymyksiä, voit lähettää postia tähän osoitteeseen. Ilmoita tähän myös mahdolliset muuttuneet jäsentietosi (esim. uusi osoite, muutokset perheessä tms.) niin päivitämme tietosi. Jos et ole vielä jäsen, voit liittyä tällä lomakkeella >>

Toimitilojen esteettömyydestä:
Sateenkaariperheet ry:n toimitiloissa on esteetön sisäänkäynti, mutta ei esteettömiä wc-tiloja. Esteetön sisäänkäynti löytyy talon takaa, josta on suora pääsy esteettömään hissiin. Hämeentieltä talon taakse johtava Vilhovuorenkuja on kuitenkin jyrkkä, jopa 45 astetta. Hissin viereen on pääsy autolla. Jos haluat käyttää talon takana sijaitsevaa esteetöntä sisäänkäyntiä, ota yhteys tilaisuuden järjestäjään ennen tapahtumaa.

Pääsisäänkäynti Hämeentieltä rappuun on 91cm leveä, ja kynnys kadulta n. 3cm. Ovisummeri löytyy pääsisäänkäynnin oikealta puolelta, n. 155cm:n korkeudelta. Pääsisäänkäynnin kautta on pääsy hissiin, jonka oviaukon leveys on 72cm. Seitsemännessä kerroksessa rappukäytävästä Sateenkaariperheet ry:n tiloihin on 2cm:n kynnys. Eteisestä muihin tiloihin on esteetön pääsy, mutta keittiöön on 2,5cm:n kynnys ja pienikokoisiin wc-tiloihin 4cm:n ja 7cm:n kynnykset. Wc-tilojen oviaukot ovat 60cm leveät.

Jos haluat lisätietoja toimitilojen esteettömyydestä, ota yhteyttä: info@sateenkaariperheet.fi tai p. 050 525 7999. Ellei numero vastaa, löydät muiden työntekijöiden yhteystiedot alapuolelta.

Neuvonta- ja tukipalvelut

Neuvonta- ja tukipalveluiden yhteystiedot löydät täältä >>

Henkilöstö

Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)sateenkaariperheet.fi

Juha Jämsä
Toiminnanjohtaja
Juha Jämsä (lomalla 15.6.-22.7.)
044 997 1956

R Räihä
Järjestösihteeri
R Räihä (lomalla 1.-30.6. / 18.7.-7.8.)
050 525 7999

Emilia Metsä

Vertaistoiminnan koordinaattori
Emilia Metsä (lomalla 11.7.-19.8.)
050 465 4775

Sateenkaariperheiden viestinnän asiantuntija Vilppu Järvinen

Viestinnän asiantuntija
Vilppu Järvinen (lomalla 15.-19.8. / 29.-30.8.)
050 501 2858

Hanna Ruohonen

Projektipäällikkö
Kumppanuusvanhemmaksi-hanke
Hanna Ruohonen
050 326 0777 (lomalla 27.-29.6. / 4.-8.7. / 15.-19.8.)

 

Kaisa Niittynen
Perhevalmentaja
Kumppanuusvanhemmaksi-hanke
Kaisa Niittynen (lomalla 8.-13.6. / 4.7.-4.8. / 15.-19.8. )
050 321 7976

Perhesuhdekeskus

www.perhesuhdekeskus.fi
Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)perhesuhdekeskus.fi

Sanna Metsäpuu
Johtava asiantuntija
Sanna Metsäpuu (lomalla 13.-17.6. / 4.7.-10.8.)
050 410 6772

Terhi Väisänen
Perhetyöntekijä
Terhi Väisänen (lomalla 4.7.-2.8.)
050 431 4600

Monimuotoiset perheet -verkosto

www.monimuotoisetperheet.fi
Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)monimuotoisetperheet.fi


Johtava asiantuntija
Anna Moring (lomalla 27.6.-8.7. / 18.7.-7.8.)
050 3750 832

Tiina-Emilia Kaunisto

Erityisasiantuntija
Tiina-Emilia Kaunisto (lomalla 4.-12.7. / 18.-30.7.)
040 529 9928

Sofia Lindqvist

Erityisasiantuntija
Sofia Lindqvist (lomalla 26.6.-11.7. / 26.7.-5.8.)
0503750831

Hallitus

Sateenkaariperheet ry:n hallitus vuonna 2022

Kuvassa Anu Kantola
Puheenjohtaja
Anu Kantola, Helsinki
puheenjohtaja(at)sateenkaariperheet.fi
050 513 7765

Hallitus
Tiia Sudenkaarne, Turku
Krister Karttunen, Helsinki
Markus Oja, Lappeenranta
Inkeri Tanhua, Helsinki
Hertta Ollikainen, Kuopio
Petri Segerholm, Helsinki
Hinni Aarninsalo, Helsinki
Sari Kananen, Tampere
Elia Nyman, Helsinki (varajäsen)
Ysi Valve, Helsinki (varajäsen)

Paikallistiimit

Helsinki: helsinki@sateenkaariperheet.fi
Hämeenlinna: hame@sateenkaariperheet.fi
Joensuu: joensuu@sateenkaariperheet.fi
Jyväskylä: jyvaskyla@sateenkaariperheet.fi
Keski-Uusimaa: keskiuusimaa@sateenkaariperheet.fi
Kokkola: kokkola@sateenkaariperheet.f
Kuopio: kuopio@sateenkaariperheet.fi
Kymenlaakso: kymenlaakso@sateenkaariperheet.fi
Lappeenranta: info@sateenkaariperheet.fi
Mikkeli: mikkeli@sateenkaariperheet.fi
Oulu: oulu@sateenkaariperheet.fi
Pori: pori@sateenkaariperheet.fi
Rovaniemi: rovaniemi@sateenkaariperheet.fi
Seinäjoki: seinajoki@sateenkaariperheet.fi
Tampere: tampere@sateenkaariperheet.fi
Turku: turku@sateenkaariperheet.fi