kynttilä pimeydessä

Milloin

to 20.11.2025 17:00 - 18:00

Missä

Oulu, kaupungintalon edessä

Kirkkokatu 2A

90100 Oulu

Tapahtuman kieli

suomi

Hinta

Maksuton tapahtuma

Kysy lisätietoja

Sateenkaariperheet ry

oulu@sateenkaariperheet.fi

Kategoria

Toiminnallinen

Transihmisten muistopäivän tilaisuus Oulussa

Torstaina 20.11. vietetään transihmisten muistopäivää eli Transgender Day of Remembrancea (TDoR). Transmuistopäivän tarkoituksena on kunnioittaa transvihan varjolla murhattuja yhteisömme jäseniä ja kiinnittää laajemmin huomiota transihmisten kohtaamaan väkivaltaan.

Transfeminiinit ry järjestää yhteistyössä Oulun Setan, Oulu Priden ja Oulun sateenkaariperheiden kanssa Oulussa transihmisten muistopäivänä kynttilätilaisuuden, jonka aikana muistamme henkirikoksiin menehtyneitä transihmisiä. Luemme vuonna 2024-2025 edesmenneiden nimet ja sytytämme kynttilöitä heidän muistolleen.

Tarjoamme kynttilöitä sytytettäväksi tilaisuuden aikana. Jos tuot oman kynttilän, varmistathan, että se soveltuu ulkokäyttöön paloturvallisuuden vuoksi.

Tapahtumissamme noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita ja päihteettömyyttä.

Muita tapahtumia