Milloin
to 26.02.2026 16:00 - su 01.03.2026 16:00
Missä
Syötteen kansallispuisto
Erätie 1
93280 Pudasjärvi, Pohjois-Pohjanmaa
Ennakkoilmoittautuminen
Ilmoittautuminen 11.2.2026 mennessä
IlmoittauduSivu avautuu uudessa ikkunassaTapahtuman kieli
suomi
Hinta
Maksullinen tapahtuma
leirin hinta vuokravälineillä on 112,50€ (jäsen) ja 132,5€ (ei jäsen). (hintamuutokset mahdollisia, mutta ei isoja)
Kysy lisätietoja
Sateenkaariperheet ry
hki.ilmot@sateenkaariperheet.fi
Kategoria
LeiriAikuisten talviseikkailu Syötteen kansallispuistossa
Aikuisten talvinen seikkailu Syötteen kansallispuistossa
26.2.–1.3.2026
Lähde mukaan nelipäiväiselle elämykselliselle talviseikkailulle Syötteen kansallispuistoon, jossa yhdistyvät rauha, luonto ja pieni annos erähenkeä. Matkan aikana liikumme liukulumikengillä ja ahkioita vetäen – kaksi henkilöä jakaa yhden ahkion, ja mikäli et omista välineitä, voit vuokrata ne etukäteen. Reitti kulkee kansallispuiston lumen peittämien vaarametsien halki, taukopaikkojen ja hiljaisten maisemien lomassa.
Yöt vietämme tunnelmallisessa Ahmatuvassa, jossa olosuhteet ovat vaatimattomat mutta lämminhenkiset. Ahmatuvalla on mahdollisuus saunoa. Ahmatuvalla (autiotuvan puolella) toimii myös erämaakahvila, joka tarjoaa huurteista ja historiallista tunnelmaa ilman sähköjä (mutta maksuvälineet toimivat). Päiväretkiä teemme sään salliessa mm. läheiselle näköalatornille.
Retki sopii henkilöille, joilla on kohtuullinen peruskunto sekä kyky sinnikkääseen liikkumiseen. Varusteet tulee olla talvikunnossa: talvimakuupussi tai vähintään kylmiä olosuhteita kestävä makuupussi, laadukkaat talvivarusteet, lämpimiä alusvaatteita ja suojakerroksia sekä hyvät jalkineet. Jokainen osallistuja vastaa omista ruoistaan – varusteiden ja ruokien suunnittelussa ollaan avuksi. Huomioithan, ettei alueella ole kunnollista kuuluvuutta puhelimien suhteen.
Syötteen kansallispuisto sijaitsee Pohjois-Suomessa, ja se tunnetaan vaarametsistään ja luonnon rauhasta.
Pyritään järjestämään kimppakyyti, riippuen osallistujien tarpeista! Järjestäjät matkustavat Helsingistä Pudasjärvelle (mitä todennäköisimmin junaa ja vuokra-autoa hyödyntäen).
Tervetuloa mukaan!
Tapahtumissamme noudatetaan turvallisemman tilan periaatteita ja päihteettömyyttä.