Yhteys

Osoite:
Sateenkaariperheet ry
Hämeentie 29, 7. krs
00500 Helsinki

info(at)sateenkaariperheet.fi
Yleisestä info-osoitteesta voit kysellä meiltä mm. tapaamisista, koulutuksesta, tilata materiaalia tai kysyä neuvoa tai apua ongelmatilanteissa.

jasenet(at)sateenkaariperheet.fi
Jos sinulla on mitä tahansa jäsenyyteen liittyviä kysymyksiä, voit lähettää postia tähän osoitteeseen. Ilmoita tähän myös mahdolliset muuttuneet jäsentietosi (esim. uusi osoite, muutokset perheessä tms.) niin päivitämme tietosi. Jos et ole vielä jäsen, voit liittyä tällä lomakkeella >>

Toimitilojen esteettömyydestä:
Sateenkaariperheet ry:n toimitiloissa on esteetön sisäänkäynti, mutta ei esteettömiä wc-tiloja. Esteetön sisäänkäynti löytyy talon takaa, josta on suora pääsy esteettömään hissiin. Hämeentieltä talon taakse johtava Vilhovuorenkuja on kuitenkin jyrkkä, jopa 45 astetta. Hissin viereen on pääsy autolla. Jos haluat käyttää talon takana sijaitsevaa esteetöntä sisäänkäyntiä, ota yhteys tilaisuuden järjestäjään ennen tapahtumaa.

Pääsisäänkäynti Hämeentieltä rappuun on 91cm leveä, ja kynnys kadulta n. 3cm. Ovisummeri löytyy pääsisäänkäynnin oikealta puolelta, n. 155cm:n korkeudelta. Pääsisäänkäynnin kautta on pääsy hissiin, jonka oviaukon leveys on 72cm. Seitsemännessä kerroksessa rappukäytävästä Sateenkaariperheet ry:n tiloihin on 2cm:n kynnys. Eteisestä muihin tiloihin on esteetön pääsy, mutta keittiöön on 2,5cm:n kynnys ja pienikokoisiin wc-tiloihin 4cm:n ja 7cm:n kynnykset. Wc-tilojen oviaukot ovat 60cm leveät.

Jos haluat lisätietoja toimitilojen esteettömyydestä, ota yhteyttä järjestösihteeriin: info@sateenkaariperheet.fi tai p. 050 525 7999.

Neuvonta- ja tukipalvelut

Neuvonta- ja tukipalveluiden yhteystiedot löydät täältä >>

Henkilöstö

Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)sateenkaariperheet.fi

Juha Jämsä
Toiminnanjohtaja
Juha Jämsä
044 997 1956

R Räihä
Järjestösihteeri
R Räihä
050 525 7999

Emilia Metsä

Vertaistoiminnan koordinaattori
Emilia Metsä
050 465 4775

Projektipäällikkö
Kumppanuusvanhemmaksi -hanke
Tikli Oikarinen
050 326 0777

Kaisa Niittynen
Perhevalmentaja
Kumppanuusvanhemmaksi -hanke
Kaisa Niittynen
050 321 7976

Perhesuhdekeskus

www.perhesuhdekeskus.fi
Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)perhesuhdekeskus.fi

Sanna Metsäpuu
Johtava asiantuntija
Sanna Metsäpuu
050 410 6772

Terhi Väisänen
Perhetyöntekijä
Terhi Väisänen
050 431 4600

Monimuotoiset perheet -verkosto

www.monimuotoisetperheet.fi
Sähköpostit: etunimi.sukunimi(at)monimuotoisetperheet.fi

Anna Moring
Johtava asiantuntija
Anna Moring
050 3750 832

Sara Mäkäräinen
Erityisasiantuntija
Sara Mäkäräinen
050 3750 831

Tiina-Emilia Kaunisto

Erityisasiantuntija
Tiina-Emilia Kaunisto
040 529 9928

Hallitus

Sateenkaariperheet ry:n hallitus vuonna 2021

Kuvassa Anu Kantola
Puheenjohtaja
Anu Kantola, Helsinki
puheenjohtaja(at)sateenkaariperheet.fi
050 513 7765

Hallitus
Tiia Sudenkaarne, Turku (varapuheenjohtaja)
Kris Clarke, Helsinki
Marjukka Irni, Turku
Krister Karttunen, Helsinki
Elisa Leonoff, Helsinki
Markus Oja, Lempäälä
Inkeri Tanhua, Helsinki
Julian Honkasalo, Helsinki (varajäsen)
Hertta Ollikainen, Kuopio (varajäsen)

Paikallistiimit

Helsinki: helsinki@sateenkaariperheet.fi
Hämeenlinna: hame@sateenkaariperheet.fi
Joensuu: joensuu@sateenkaariperheet.fi
Jyväskylä: jyvaskyla@sateenkaariperheet.fi
Keski-Uusimaa: keskiuusimaa@sateenkaariperheet.fi
Kokkola: kokkola@sateenkaariperheet.f
Kuopio: kuopio@sateenkaariperheet.fi
Kymenlaakso:
kymenlaakso@sateenkaariperheet.fi
Lappeenranta: info@sateenkaariperheet.fi
Mikkeli: mikkeli@sateenkaariperheet.fi
Oulu: oulu@sateenkaariperheet.fi
Pori: pori@sateenkaariperheet.fi
Rovaniemi: rovaniemi@sateenkaariperheet.fi
Seinäjoki: seinajoki@sateenkaariperheet.fi
Tampere: tampere@sateenkaariperheet.fi
Turku: turku@sateenkaariperheet.fi